Krém na pindíka

14.12.2020

Iniciační rituál u Barbera

Také si často lámete hlavu s dárky pro své ratolesti? U nás je Nela cekem OK, není takový problém zjistit, co by ji potěšilo. Ale Semi, to je jiná káva. Závisláček na počítačových hrách, jehož nic moc jiného nezajímá. Peníze dostává od celé široké rodiny a jsme domluvení, že ani do her ode mě nic nedostane. A tak dávám nejraději zážitky. Zatímco Nelu baví kdejaká ptákovina, tady musím přemýšlet daleko víc.

Ke čtrnáctým narozeninám jsem na to vyzrál. Ať se cítí jako chlap, vezmu ho do Barber Shopu. Je to trošku snobeček, ať si užije péče a pocitu dospělosti, který u dětské holičky nezažije. A tak řešíme typ účesu, což chlapec shrne do jednoznačného požadavku "hlavně nevyčnívat z řady". A protože je nesmělý stydlín, musím jít jako první. Co kdyby náhodou...

Barber mu vyká, ale brzy mladému pánovi nabídne tykání, čímž si ho definitivně získá. Puberťáček si nechá umýt hlavu a při stříhání několikrát opakuje motto o nevyčnívání. Postupně se uvolňuje, jen na knír si nedá sáhnout za žádnou cenu. Prý mu máma říkala, že kdyby si ho oholil, bude se muset holit už pořád. Trochu zpozorní při barberském obřadu opalování chloupků v uších. To se vezme tyčinka se žmolkem vaty na konci, namočí se do nějaké hmoty, zapálí a tím ohněm se zlikvidují nežádoucí chloupky. Respekt je v čích hodně patrný, ale drží. "Václave, když to zapálil, měl jsem trochu strach, ale když vzal ten nůž, to už jsem se jako opravdu bál", vzpomíná pak na ještě zaholování břitvou. Na dotaz po masáži hlavy už odpověděl "jo, určitě". Výsledek okomentoval slovy, že "je to něco jinýho, ale je to cool" a dělal si selfie. To jsem u něj ještě neviděl. Pak ještě zjistil, že parfém trochu pálí a následovala hodinka sledování, kdo všechno to na instáči lajknul. První iniciační rituál přechodu

k dospělosti tedy máme za sebou i s fixací strachem. Trochu to zkazila jen jeho matka a pak i ta moje. Prý vypadá extravagantně. No nic, příště to třeba bude lepší.

První pánský parfém

Příště znamená na Vánoce. Zase dárky a rekognoskace terénu otázkou co třeba společně vybrat první pánský parfém. "No, to by mohlo být asi dobrý", odpovídá kocourek, což přeleženo do normální řeči může znamenat, že to je celkem super nápad. A protože nechceme žádnou tuctovku, vybíráme Gentleman Store na Zižkově, Nejdřív si nechám po mailu doporučit svěží, dřevitý a kořeněný parfém, ujistím se, že je mají, pro jistotu je upozorním na možnou návštěvu s pubertálním nevlastním synkem a pak už vyrazíme.

Ujme se nás velmi trpělivý prodavač a nabízí kde co. Vyká mu, ke každé lahvičce podá vysvětlení i malý příběh a chlapeček si tu péči užívá naplno. Nakonec vítězí Spicy Touch od české firmy Beviro a Semi se zdá být velmi spokojený. Lehce kořeněná vůně mu prostě vyhovuje. Já jako konzervativní anglofil sahám po svěží květinové Jermyn Street od britské Taylor of Bond Street a fascinuje mě, že k ní koupím i tuhý deodorat. Tak daleko ovšem Semíček ještě není.

Ale protože chci, aby na sebe co do hygieny začal trošku dbát, domluvili jsme se, že vyzkouší produkt označovaný jako pánský podpásový krém "BELLOW THE BELT". Nechá si vysvětlit, na co to je a proč by to měl používat a všudypřítomná Nela to označí za "krém na pindíka". Vybíráme ze tří vůní, oba sáhneme po "Fresh" (také to totiž chci vyzkoušet) a mě nevím proč napadá zeptat se obdarovávaného, jak by přeložil výraz "FESH DRY BALLS". Je totiž daleko lepší angličtinář než já, což ovšem není takový problém. "Václave, nedělej zase ostudu", sykne na mě napomenutí. No jako bych já někdy někde nějakou udělal! "To snad přeložíš i ty", přisadí si ještě a máme vybráno.

Napadlo mě ještě vzít jedno dárkové balení pro dobrého kamaráda a dát mu je pod stromeček. Chci totiž být originální. A když se v březnu začala má tubička vyprazdňovat, volám mu, jestli nechce vzít také jednu. "Pocem, kámo, hele, já to každýmu ukazuju a je to super, fakt. Akorát jsem ještě nedostal odvahU to použít". No, nevím jak Semimu, ale mně to funguje.