Co je taktické a co taktní?

03.12.2020

Nějak na to přišla řeč v jednom z našich edukativních rozhovorů. 

A protože se s Komenským snažím používat při výuce příklady, ptám se: "Kdyby ti nějaký kluk řekl, že máš hezký zadek, bylo by to taktní?" Jakmile jsem to vyslovil, napadlo mě, že takový příklad by Komenský nejspíš nepoužil. Reakce tomu odpovídala: "No tati! Doufám, že ses na to žádné holky nikdy nezeptal!" Nechávám to bez

komentáře, dílem proto, že jsem se toho naposledy (po dlouhé době) dopustil před pár minutami a dílem proto, že zejména v páté třídě ZŠ, kam nyní má dcera patří, jsem dělal ledasco... Vzpomínám, že někteří spolužáci měli na botách zrcátka... Já tedy ne. Ale nebudeme našim dětem kazit iluze, že. Proto o svých skutcích té doby s dovolením pomlčím. Byl jsem typické ádéhádéčkové dítě a dneska bych měl asistenta. Tenkrát mi doma nařezali.

Změním příklad na hezké nohy. "No, kdyby mi to Čeněk (jmenovala konkrétního spolužáka, ale na její výslovné přání byla všechna jména změněna na "stupidní", jak si zdůraznila) řekl v nějakém nezávazném rozhovoru, tak by to bylo taktní, ale kdyby mi to Hynek řekl třeba v rozhovoru o filmu, tak by to taktní nebylo." Nerozumím tomu. A tak se zeptám. Ukázalo se, že to prostě nechápu. Od Čeňka by to totiž bylo taktní i v rámci rozhovoru o filmu, zatímco od Hynka nikdy. Protože chodí s Editou (jméno této konkrétní spolužačky jsme editovali nejdéle).

A tak se ptám, co je taktické. "Taktika, to je něco jako strategie", uvažuje kočička nahlas. A překvapí mě rozsahem své slovní zásoby. Vzpomínám si na kapitolu ve skriptech, která jsem zpracovával. Jmenovala se "Strategie a taktika řízení utkání". Fotbaloví kolegové, nebojte se, nepsal jsem ji sám. Autorem je Karel Bohuněk.

"No, kdyby třeba kluk v rozhovoru o filmu řekl holce, že má nohy skoro tak hezké jako herečka v tom filmu, nebylo taktické. A vlastně by to nebylo ani taktní." K tomu už nebylo co dodat.

Napadlo mě, že bych závěrem na FB označil všechny ženy z mých přátel, které mají hezký zadek. Ale nebylo by to taktní. A kdybych některé z vás chtěl ještě někdy vidět anebo na některou dokonce zapomněl, ani taktické. A tak to zůstaniž v mé mysli.

P.S.: Všimli jste si, že jsem, Nelu na její příkaz ani jednou nejmenoval? Všechny příspěvky totiž předem schvaluje.