PŘEVÁŽNĚ O SPORTU

V mém podání jde o absolutní nedokonalost ve všem, o co se v této oblasti pokouším. Od své skvělé diabetoložky mám zakázáno běhat rychle. Dlouho jsme zkoumali, proč mi rozhodcování zvyšuje glykemie, až vyslovila teorii, podle níž si mé tělo při rychlejším pohybu myslí, že je čeká boj a vyplavuje cukr. A tak běhám pomalu, rozvážně :-). O to víc se věnuji teorii a psychosociálním souvislostem téhle práce.

Chtěl jsem být slavným brankářem. V roce 1978 mi byly čtyři roky a za Lužánkami jsem viděl na vlastní oči dvě legendy - Ivo Viktora a Josefa Hrona v utkání Zbrojovka Brno - Dukla Praha. To mi učaroval, ale chyběl mi mrštnost i výdrž, takže co brankář žákovský jsem býval většinou náhradníkem. A tak mi začali strkat do ruky praporek tehdy pomezního (dnes asistenta), takže se stalo, že jsem v patnácti začal pískat. Znovu za Lužánkami jsem o patnáct let později viděl další legendy - Miroslava Maurera a Ivana Grégra, s nimiž jsem po dalších mnoha letech měl cennou příležitost nejen spolupracovat, ale také se přátelil.

V pískání mi chyběla mi pokora a jakýsi nadhled, takže jsem ani tady díru do světa neudělal. Přesto jsem se s první ligou potkal - před deseti lety jsem začal přednášet o psychosociálních souvislostech rozhodování a nedávno začal rozvíjet možnosti individuálního koučování. Snad to přinese něco dobrého. Každopádně se vám pokusím nabídnout svůj trochu jiný pohled na sport.


ČLÁNKY


Když vás trefí blátem, flek po něm zůstane. Proč je fotbalové rozhodčí možné obvinit bez důkazů téměř z čehokoli a co s tím?
V poslední době jsem zaznamenal celou řadu odborných i rádobyodborných komentářů ke kauze Kúdela & spol. Nedá mi to a také se pokusím přijít se svou troškou do mlýna. Trochu jsem se v životě zabýval komunikací a pokusím se nabídnout vám i tak trochu terapeutický pohled.
Filozoficky vzato to je to stejné. Jedna parta se snaží něco někam dostat, druhá jí v tom brání a ještě si před cílovou metu postaví specialistu. Používají se sice trochu jiné prostředky, ale to je celkem detail. A přece jsou fotbal a hokej dramaticky odlišná prostředí. Napadlo vás to někdy?
Dvě komunity, v nichž se často pohybuji. V obou mám řadu přátel, jichž si kromobyčejně vážím. V obou však i těch druhých... Snad jich není mnoho, ovšem antipatie jsou zpravidla vzájemné. Znáte to? Pominu fakt, že bych rád směřoval k dokonalosti i v křesťanském milování nepřátel, protože k ní mám daleko. O tom třeba někdy jindy.